Doposiaľ sme v tejto rubrike spomínali na herecké alebo spevácke hviezdy, ktoré si už „užívajú“ svoje umelecké nebíčko pekných pár rokov. Po prvý raz však spomíname na Pani Herečku, ktorá sa s nami rozlúčila len pred pár týždňami a preto naše spomínanie bude o to ťažšie…
Noblesa, decentnosť, kultivovanosť, elegancia, ale hlavne obrovské herecké umenie – to sú prívlastky, ktoré sa najčastejšie spájajú s menom legendy HANY MACIUCHOVEJ. A nielen preto, že 26. januára 2021 zasiahla celý kultúrny svet správa o jej smrti, krátko po jej 75-tych narodeninách, ktoré oslávila v novembri…
Súrodenci a životná láska
Vyrastala ako najstaršia s dvoma mladšími súrodencami v Olomouci, kde aj ukončila svoju životnú púť… Jej rodičia boli nadšení ochotníci, čo niekedy bolo pre malú Hanku na príťaž. Už ako štvorročná sa starala o svojho o dva roky mladšieho brata, ktorého vodila do škôlky a bola pre neho istotou aj v nočných hodinách, keď sa prebudil a rodičia ešte neboli doma z predstavenia. Aj vďaka týmto povinnostiam si s bratom a sestrou vybudovali pevné súrodenecké puto, ktoré pretrvalo do konca jej života. Sestra Silvia sa vyjadrila, že by priala na svete všetkým takú sestru, akou bola pre ňu Hana.
Samotná Hana nikdy deti nemala. Jej partnerom bol dvadsať rokov rovnako úspešný a veľký český herec Josef Adamíra, ktorý rakovine podľahol ako 67-ročný v roku 1993. Hoci ju niekoľkokrát požiadal o ruku, vždy odmietla. S úsmevom to zdôvodňovala, že Josef bol predtým dvakrát ženatý a do tretice by ho síce mohlo stretnúť všetko dobré, ale rovnako aj všetko zlé. Neskôr sa niekoľkokrát vyjadrila, že svoju tvrdohlavosť nevydávať sa oľutovala a mala jeho ponuku prijať… Jiřího Adamíru prežila o 28 rokov, ale po jeho smrti už nikdy netúžila mať po svojom boku iného muža. Svoju láskavosť, priateľstvo a milotu obetovala známym, priateľom, rodinným príslušníkom a samozrejme herectvu, ktorého sa vzdala až v minulom roku…
Televízny debut pod taktovkou Slováka
Po skončení štúdia na gymnáziu sa Hana Maciuchová rozhodovala medzi štúdiom anglického jazyka a medicínou, no napokon zakotvila na pražskej DAMU. Gény rodičov, ktorí boli nadšení ochotníci – nepustili. Hlavne otec, ktorý hral na husliach, tancoval, spieval, dokonca režíroval, bol iniciátorom, že k ochotníctvu pričuchla i matka, ktorá bola v domácnosti a napokon si aj ona získala veľký obdiv a srdcia divákov. Hana Maciuchová, možno po vzore rodičov, nebola prioritne televízna herečka. Milovala divadlo. Od roku 1971 bola 40 rokov členkou známeho pražského Divadla na Vinohradech v rovnako preslávenej Řeznickej ulici. Pravdou je, že s radosťou a aj pre potešenie divákov prijala pozvanie účinkovať v prvej divadelnej scéne – v Národním divadle, ale aj v Divadle Radka Brzobohatého. A hoci televíziu nepovažovala za svoju doménu, zaskvela sa v mnohých televíznych postavách. Hneď prvú – postavu Nelly – absolvovala pod taktovkou slovenského režiséra Štefana Uhra – v dráme ORGAN v roku 1964. No a vo svojom milovanom materskom divadle si zahrala takmer vo všetkých hrách klasického repertoáru, ktoré divadlá bežne majú. Ľudia ju milovali napríklad ako Roxanu z Cyrana z Bergeracu, a rovnako aj v ďalších desiatkach postáv.
Nezabudnuteľná pani Blažejová
V roku 1972 ju obsadil Jaromil Jireš do životopisnej drámy zo života Marušky Kudeříkovej, ktorá bola známa komunistická odbojárka v rokoch 1921-1943 – do postavy väzenkyne. Hlavnú úlohu vo filme stvárnila Magda Vášáryová a mladá Hana Maciuchová si zahrala po boku slovenských legiend – Viery Strniskovej a Júliusa Vašeka.
Diváci si ju pamätajú aj ako Aničku z Krkonošských rozprávok, kde si zahrala poddanú nepríjemného hájnika v dvadsiatich príbehoch, ktoré sa nakrútili počas desiatich rokov – 1974 až 1984. Jej najväčší televízny úspech sa však určite spája s postavou pani Blažejovej v kultovom seriáli Jaroslava Dietla Nemocnica na okraji mesta. Chladnú a v mnohých situáciách veľmi nepríjemnú manželku Josefa Abrháma z roku 1977 a potom v ďalších pokračovaniach máme stále pred očami… Hoci nesympatický divákom mal byť Arnošt Blažej, ktorý bol manželke neverný so sestričkou Inou, diváci fandili práve tejto dvojici a ľadovú pani Blažejovú v láske príliš nemali… Ešte pred Nemocnicou si však v tom istom roku zahrala Hana Maciuchová aj v ďalšom kultovom seriáli Žena za pultom.
V roku 1980 sa objavila v seriáli Dnes v jednom dome, o dva roky neskôr to bola Dynastie Nováků a v 1984 v seriáli Synové a dcery Jakuba Skláře. So svojím životným partnerom Josefom Adamírom sa často na obrazovkách ako partneri nestretávali, predsa však existuje výnimka. Je to film Poločas štěstí z roku 1984, ktorý režíroval Zbyněk Brynych a hlavnú postavu zveril skvelému Josefovi Vinklářovi. S Josefom Abrhámom sa Hana Maciuchová opätovne stretla na obrazovke v životopisnom filme Karla Čapka (1989), kde si šarmantný herec zahral postavu spisovateľa a Hana Maciuchová jeho manželku.
Nielen tvár, ale i hlas
Hana Maciuchová nevynikala len v divadle, na plátne či obrazovke, ale úžasne vedela pracovať aj so samotným hlasom. Svedčí o tom množstvo načítaných básní a diel pre rozhlas, kde bola kvôli skvelej práci s pokladom v hrdle vyhľadávaná. Nahovorila napríklad aj Šeherezádu v rozsiahlom diele rozprávok z Tisíc a jednej noci. V roku 2017, paradoxne v tom istom roku, kedy sa u nej objavila po prvý raz rakovina prsníka, načítala audio knihu Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí. Za skvelú intonáciu, bravúrnu češtinu a fantastický prednes bola ocenená Českým rozhlasom trikrát cenou Neviditelný herec – v rokoch 1998, 2005 a 2010. A ceny sa jej nevyhýbali ani za herectvo. Ako najlepšia herečka získala Tý Tý v rokoch 2008 a 2009 a 28. októbra 2010, pri príležitosti výročia vzniku Československa, získala Medailu za zásluhy o štát v oblasti kultúry.
Pestrý život
Hoci Hanke vlastné deti neboli dopriate, na život si sťažovať nemohla a ani to nerobila. V roku 2011 vyšla o nej životopisná kniha s jednoduchým názvom Hana Maciuchová z pera Jakuba Hladkého. Dnes, po jej smrti, spomínajú na ňu všetci ako na jedinečnú osobu, ktorá obohatila život nielen divákom, ale aj kolegom hercom, študentom Státního konzervatoře v Prahe, kde roky vyučovala, a rovnako na ňu spomínajú aj režiséri. Jej posledná divadelná úloha akoby čerpala niečo aj z jej vlastného života. Hana Maciuchová stvárňovala postavu ženy, ktorá zomiera a je vyrovnaná so svojím odchodom… V tom duchu sa nieslo i jej minuloročné online vystúpenie v pražskej Viole, kde recitovala svoje obľúbené verše zo zbierky Li Ching-čo, v ktorých odznela aj veta – ja už nie som pánom svojho času. Po týchto slovách nasledovala krátka odmlka a Hana pokračovala – to nie sme nikto… Teraz, po jej odchode, vyznievajú slová ako lúčenie, s ktorým bola zmierená…
Hana Maciuchová bojovala s rakovinou niekoľko rokov. Už sa zdalo, že nad touto zákernou chorobou zvíťazila, minulý rok sa však rakovina vrátila a udrela naplno. Ešte v jeseni mala natáčať pre Českú televíziu, kvôli pandémii ale aj kvôli jej zhoršujúcemu stavu už k natáčaniu nedošlo. Hanka krátko pred svojimi 75. narodeninami odišla domov na rodnú Moravu. Kamarátom s ľahkosťou oznámila, že tam ide osláviť narodeniny a ostane tam do sviatkov, sama však dobre vedela, že v rodinnom kruhu ostane až do svojich posledných chvíľ…
Posledná úloha Hany Maciuchovej v pražskom Divadle na Vinohradech bola postava schudobnenej šľachtičnej Maude, ktorá milovala život. V známej hre Harold a Maude si zahrala po boku Mareka Adamczyka, naposledy 7. marca 2020…