Slovenský Tom Jones – KAROL DUCHOŇ, by v apríli oslávil okrúhle 70-te narodeniny, no osud chcel inak. Dožil sa len polovice tohto veku, no jeho život bol o to intenzívnejší!
Spolužiak Evy Mázikovej
Karol Duchoň sa narodil v Galante, kde žil do svojich trinástich rokov. V Galante mal excentrickú spolužiačku Evu Mázikovú, dokonca ich rodičia chceli, aby sa vzali! Prvú kapelu založil s Robom Kazíkom, účinkoval s orchestrom Braňa Hronca, Orchestrom Juraja Velčovského, či skupinou Ľuba Beláka a ďalšími hudobnými telesami. V televízii sa uviedol piesňou Uber pary, ktorá bola paradoxne prevzatá. Karol Duchoň mal totiž okolo seba skvelých autorov, akými boli Peter Hanzely či Ľuboš Zeman. Tvorili mu pesničky na telo a Karol Duchoň ich excelentne predniesol. Pravidelne sa zúčastňoval Bratislavskej lýry, ktorú v roku 1974 vyhral s piesňou Zem pamätá. Nemenej známe sú jeho hity Čardáš dvoch sŕdc, Tancujem s tebou rád, V dolinách, Elena, Vzdialená a mnoho ďalších. Reprezentoval nás aj na medzinárodných pódiách, napríklad v Nemecku, kde v roku 1978 vydal aj LP platňu, ktorá sa stretla s mimoriadnym ohlasom a okamžite ho nazvali slovenským Tomom Jonesom. Úspechy dosiahol vo Švajčiarsku, Sovietskom zväze, v Poľsku, Švajčiarsku, Bulharsku, Francúzsku a dokonca aj v Somálsku, alebo na festivale v Tokiu!
Paradoxne, otec Karola Duchoňa nikdy nesúhlasil s jeho spievaním, dokonca keď sa ho v jednom rozhovore opýtali, čo synovi želá, povedal bez milosti – aby stratil hlas. O to väčšiu podporu mal u mamky.
Najlepší kamarát Dušan Grúň
Asi najdôvernejším kamarátom Karola Duchoňa bol Dušan Grúň, s ktorým toho pozažívali veľa nielen na javisku, ale v dome Grúňovcov na bratislavskej Kolibe. Keď sme pána Grúňa oslovili a spomenuli meno Karola Duchoňa, v očiach sa mu objavili veselé iskričky a ústa sa automaticky pretiahli do úsmevu.
„Júúúj, to boli naozaj časy, boli sme mladí, plní síl a chuti vyvádzať,“ zamyslí sa Dušan Grúň. „Spomínam si, ako nás raz zobudil na Nový rok ráno o ôsmej. Bola veľká fujavica, námraza, samozrejme sme po bujarej silvestrovskej noci spali, no Karol už išiel na plný plyn. Do domu k nám viedlo niekoľko schodov a Karol sa na neodpratanej námraze pošmykol. Zobudil nás buchot, lebo pristál v nádobe na smeti, ktorú prevrátil a zobudil pol Koliby! Odniesol si to jeho zlomený prst!“
V záhradke mali Grúňovci aj niekoľko koreňov hrozna a na jeseň sa s Karolom rozhodli, že urobia víno. Podarilo sa im asi zo 50 litrov, ale akosi zabudli, že nádobu treba vysíriť. Víno sa im zlomilo, chytilo skoro čiernu farbu. Chlapi sa ale nedali a poctivo ho vypili aj kyslé, zlomené a čierne! Našťastie ich žalúdky to zvládli bez ujmy na zdraví. Keď bol Karol už veľmi chorý v nemocnici, ale ešte všetci dúfali v jeho uzdravenie, Dušan Grúň mal angažmán vo Švajčiarsku. Na veľké prosíkanie Karola, aby za ním Dušan prišiel, vybrala sa do nemocnice Majka Grúňová. Tá mu povedala, že Dušan je v zahraničí, ale len čo docestuje domov, hneď ho príde navštíviť. Karol jej ešte stihol povedať, že sľubuje, že už bude piť len mlieko. Žiaľ, keď Grúňovci prišli po návrate Dzšana za ním do nemocnice, už im len oznámili, že Karol zomrel…
Spomienky Karla Gotta
Karel Gott si zaspomínal na Duchoňa v Košiciach v programe Petra Stašáka. Prezradil, že považoval za nespravodlivé, že kým on musel drieť, Karol Duchoň – samouk a samorast prišiel, zaspieval a bolo to tam! Traduje sa historka, že Karol Duchoň sa pýtal Karla Gotta, prečo ho nepozve do svojho pravidelného programu v Slanom. Gott mu vraj povedal, že preto, lebo je lepší ako on a takú silnú konkurenciu nepotrebuje.
Pre Ľuba Beláka je Karol Veľký
„V histórii máme dostatočne veľa príkladov o tom, že Karol bolo neraz meno významnej osobnosti, kráľa, cisára, či krutovládcu,“ – zamýšľa sa Ľubo Belák, v skupine ktorého Karol Duchoň istý čas pôsobil. „V mojom prípade bola tá osobnosť Karol Duchoň. Familiárne sme ho volali Ducháček a po prvý raz som sa s ním stretol na tancovačke na Bernoláku, študentskom internáte, kde som už ako Ľubo Belák kvintet s Evou Kostolányiovou hrával každý piatok. Občas nás vystriedali hosťujúce kapely, ktoré sa vrátili zo zahraničia. Takouto bola aj kapela Vladka Hronca, brata vtedy už presláveného Braňa Hronca. Prišli sa predstaviť so zbrusu novou hudobnou formáciou, kde sa popri muzikantoch na pódiu objavila aj Eva Máziková a Karol Duchoň. Od prvého momentu som vedel, že som sa stretol s najväčším hlasom slovenskej populárnej hudby! Po čase, keď sme už vytvorili duet Jana a Ľubo Belákovci a mali sme tak trochu po krk zahraničných zájazdov, sme sa na Slovkoncerte stretli s Karolom. Bolo to v dobe, keď Karol nespolupracoval so žiadnou kapelou, a tak vznikla naša takmer dvojročná spolupráca. Už prvé skúšky s Karolom a jeho pesničkami boli zážitkom. V kultúrnom stredisku na Starom Pálenisku sme dostali možnosť pravidelne skúšať nový repertoár. V tom čase mal Karol už za sebou veľké hity ako Dievča z Budmeríc, S úsmevom, či V dolinách. Skúšobňa sídlila v malom prízemnom domčeku priamo vedľa miestnej krčmy. Akonáhle sme otvorili okná a miestni štamgasti počuli známy hlas, okamžite sa aj s pivom a poldecákmi nahrnuli k oknám a nám nič iné nezostávalo, len zameniť skúšku na neformálny koncert FOR ALL. Bez vstupeniek, ale s o to spontánnejšími reakciami, nás častovali neraz už pripití diváci. Namiesto hádzania peňazí do klobúka nám začali nosiť plné podnosy alkoholu. Neraz sa stalo, že sa skúška zmenila na bohapusté oslavovanie v kruhu našich fanúšikov, keď sme po každej runde zahrali nejakú Karolovu pesničku. Zrazu sa zo Starého Páleniska stala svetoznáma mekka slovenskej populárne hudby a tržba v krčme sa zdesaťnásobila!“
Talent utopený v alkohole
Karol Duchoň žil naplno. Skromný mladý chalan príliš skoro okúsil slávu a nástrahy popularity a čoskoro sa jeho závislosť na alkohole stala priam svetoznáma. Karol išiel na doraz. Myslel si, že odmietnutím vypiť si s fanúšikmi ich stratí, lebo ho budú považovať za namysleného. Raz som sa s kamarátkou ocitla na štadióne Slovana Bratislava na tribúne futbalového zápasu Československo – Francúzsko. Pozeráme a vedľa nás – Karol Duchoň! Všimol si naše pohľady a naraz vytiahol z vnútorného vačku bundy „ploskačku“ vodky so slovami – baby, dajte si, je zima! Riadne sme si potiahli, dal si aj Karol a spokojne sme sledovali zápas, ktorý sme prehrali 2:0. S popularitou prišla nielen chuť na alkohol, ale nasledovali aj milostné aféry, ktoré mu zničili prvé manželstvo. S Elenou Šurákovou sa oženil v roku 1972 a aj napriek tomu, že mu porodila dcéru Danielu, v roku 1985 sa rozviedli. Jeho druhou manželkou bola Alena Čermáková, s ktorou sa oženil doslova pár dní po rozvode. Príliš si ho však neužila, pretože Karolov zdravotný stav sa zhoršoval a osem mesiacov po svadbe, 5. novembra 1985, zomrel…