Jún 2023

MIKULÁŠ HUBA hrával divadlo od mládežníckych rokov a mal aj veľmi silný vzťah k poézii. Na tohto slovenského hereckého barda spomíname v JÚNOVOM SENIOR MAGAZÍNE.

Bola nielen krásna, ale aj dobrá herečka. Ešte ako 90-ročná vyzerala skvele. 29. mája uplynie 100 rokov od narodenia manželky veľkého slovenského režiséra JOZEFA BUDSKÉHO – OĽGY BUDSKEJ (+97). 

Videli sme ho vo  viac ako stovke filmov a bol neodmysliteľnou originálnou figúrkou takmer každej českej televíznej veselohry. FRANTIŠEK FILIPOVSKÝ je jednoducho nezabudnuteľný.

Od dobrovoľného odchodu IVETY BARTOŠOVEJ  z tohto sveta uplynulo už deväť rokov. Svoj 48-ročný život ukončila skokom pod vlak a správa vtedy šokovala nielen celé Česko, ale aj Slovensko…

Spisovateľku MÁRIU ĎURÍČKOVÚ dodnes milujú všetky generácie čitateľov. Keď v ešte mladom veku ovdovela, už nikdy nedokázala milovať žiadneho muža tak veľmi, aby sa za neho vydala. Žiaľom sa sužovala až tak, že si privodila päť infarktov.

Vyslúžil povesť speváka, ktorý poblázni každú ženu, na ktorú len pozrie a jeho charizma pôsobí na ženy ešte aj dnes. S vernosťou si však hlavu nikdy nelámal. Ako žil a žije TOM JONES?

RICHARD RAŠI patrí k najznámejším tváram na našej politickej scéne. Chceli by ste ho spoznať nielen z tej oficiálnej, ale aj súkromnej stránky? Máte možnosť – v JÚNOVOM ČÍSLE SENIOR MAGAZÍNU.

UMELÁ INTELIGENCIA za posledné roky zaznamenala pozoruhodný skok vo vývoji aj počte užívateľov a hovorí sa o nej stále viac. Skúsení vedci však varujú – môže to byť zánik ľudstva! Treba sa jej báť?!

Začať ŠPORTOVAŤ vo vyššom veku môže byť výzva, ale je to aj veľmi dôležitý faktor udržiavania dobrého zdravia a fyzickej kondície. Ako na to? Radíme v rubrike ZDRAVIE.

Dodnes je považovaná za najvýznamnejšiu a iste aj najslávnejšiu svetovú vedkyňu v dejinách. Ako prvá žena v histórii dostala za svoju prácu roku 1903 Nobelovu cenu za fyziku. MARIA CURIE-SKLODOWSKA.

Dnešné deti sa učia, že telefón vynašiel ALEXANDER BRAHAM BELL, no pravda je v skutočnosti niekde inde. Odkiaľ sa vzal TELEFÓN a kto ho vynašiel?

Verejné potvrdenie vážneho úmyslu a dohody o uzavretí manželstva sa nazývalo ZÁSNUBY a boli kedysi významným krokom k samotnému sobášu. Viac vám už porozpráva Katarína Nádaská.

JAHODOVÁ SEZÓNA je v plnom prúde a preto vám v JÚNOVOM SENIOR MAGAZÍNE náš šéfkuchár Peter Varga pripravil niekoľko receptov práve z jahôd! A všetky sú mňam-mňam!

Tisícročná tradícia batok, tradičného filipínskeho tetovania, bude žiť aj naďalej. Zásluhu má na tom predovšetkým 106-ročná filipínska umelkyňa MARIA OGGAY. Prečítajte si jej životný PRÍBEH…