December 2021

V ANKETE sme sa známych osobností opýtali, komu ay čo by nadelili pod vianočný stromček?

Viete, ako to počas sviatkov vyzerá vo Vatikáne? Aký program čaká PÁPEŽA FRANTIŠKA a prečo sú pre Svätého Otca Vianoce dvojitým sviatkom?

V DECEMBROVOM ČÍSLE sme vyspovedali sympatické porotkyne súťaže PEČIE CELÉ SLOVENSKO –  PETRU a JOŽKU, a máme od nich aj sladký recept!

Prečo boli pre MAGDU PAVELEKOVÚ Vianoce doslova pohromou a nešťastným obdobím a prečo ich dlho nenávidela? Dočítate sa v DECEMBROVOM SENIOR MAGAZÍNE!

JÚLIUS PÁNTIK sa narodil v polovici januára v Stredných Plachtinciach v čase, keď bolo všade plno snehu. Možno aj preto „Ďusko“ o Vianociach a zime rád rozprával…

Vyzeral ako čertisko a aj vďaka tomu ohúril celé vtedajšie Československo už svojou prvou pesničkou, ktorá sa dostala do televízie. WALDEMAR MATUŠKA bol skrátka originál!

Uprostred 60tych rokov sa nám z televíznej obrazovky prihovárali tri výrazné tváre – Blažena Kočtúchová, Dana Herrmannová a JARMILA KOŠŤOVÁ. A práve na tú poslednú si spomíname!

Vravelo sa o ňom aj ako o milovníkovi pekných pesničiek, dobrého vínka a Záhoria. A pre niekoľko generácií nielen milovníkov opery, ale najmä populárnej hudby, bol nehynúcou hviezdou. JANKO BLAHO!

Speváčke, ktorá 50 rokov spievala na všetkých svetových scénach, navždy dotĺklo srdiečko. Životný príbeh EDITY GRUBEROVEJ čítajte v DECEMBROVOM SENIOR MAGAZÍNE!

Ako prežiť Vianoce v zdraví a pohode? Poradí Vám náš redakčný LEEKÁR a naša redakčná PSYCHOLOGIČKA! V zdravých RECEPTOCH sa venujeme Vianociam aj Silvestru! 

Rituály a úkony spojené s Vianocami tvoria nezvyčajne bohatú mozaiku ZVYKOV, ktoré odzrkadľujú osobitosti tradičnej kultúry na Slovensku. Viac Vám porozpráva skvelá etnologička Katarína Nádaská.

Máte radi prírodu a chcete pre ňu urobiť niečo užitočné? Vyveste von KŔMIDLO PRE VTÁKY! Čo doňho nasypať a kde ho umiestniť, Vám poradíme v DECEMBROVOM SENIOR MAGAZÍNE.

Čo kraj, to iný obyčaj – vraví jedno z ľudových prísloví a platí to aj o tom, ako trávia VIANOCE NÁRODY PO CELOM SVETE. Niekde zdobia banánovníky, inde majú sviatočnú kozu, či vianočné klokany.