Hobby

Ako na CITRUSY?

Kedysi som veľmi túžil pestovať doma citrusy, ale za socializmu tieto prekrásne dreviny u nás nebolo dostať. Pamätám sa, aký som bol nekonečne šťastný, keď som si prvý citrónovník doviezol z Poľska. A dnes? Citrusové dreviny predávajú v každom obchode s kvetinami. Skúšali ste ich už pestovať? Nebojte sa, nie je to nič náročné!

Citrusy majú radi slniečko, takže ich pestujeme na južnej, východnej, alebo juhovýchodnej strane. Celodenný tieň im nevyhovuje a severne orientovanú stranu ani neskúšajte! Pestujeme ich vždy priamo za oknom na okennej parapete. Čím viac by sme ich dávali ďalej od okna, tým by to pre ne bolo horšie!

Čo sa týka pôdy, dnes predávajú špeciálne zeminy hádam už pre každú skupinu kvetín, citrusy nevynímajúc. Preto netreba rozmýšľať a kúpiť jednoducho – substrát pre citrusové rastliny. Ako každá živá bytosť, aj citrusy potrebujú z niečoho žiť, takže od marca do októbra ich pravidelne hnojíme, najlepšie opäť – špeciálnym tekutým hnojivom na citrusy.

Ako väčšina rastlín, citrusom nevyhovuje ani trvale premokrená pôda, ale ani trvalo presušený substrát. Jednoducho – optimálny stav je niečo medzi tým. Ak sa ma opýtate najčastejšie kladenú laickú otázku – koľkokrát za týždeň ich treba polievať, odpoveď je rovnaká ako u všetkých ostatných rastlín – totiž odpoveď neexistuje! Nečudujte sa, hneď vám to vysvetlím. Niekto má v byte 28 stupňov, iný 23. Niekto má rastlinku na južnom okne, iný na západnom. Niekto blízko pri rastlinke otvára často okno, u iného je okno zatvorené. Niekto pestuje rastlinu v príliš veľkom črepníku, iný ju mal už dávno presadiť… Všetky tieto faktory veľmi vplývajú na množstvo a intenzitu zálievky. Riešenie, ako často a ako veľa polievať, je však úplne jednoduché. Už podľa povrchu substrátu jasne vidíme, či je suchý alebo mokrý. Ak si nie sme istý, zaryme do zeminy prst a hneď to zistíme! A podľa toho polievame! Suchý substrát – polejeme. Mokrý substrát – nepolejeme! Niekto musí polievať aj každý druhý deň, niekomu stačí dvakrát za týždeň…

Citrusy ako veľa iných rastlín milujú rosenie vodou, a to hlavne v zimných mesiacoch, keď sa v bytoch kúri a je v nich príliš suchý vzduch. Vtedy ich striekajme vodou, ako často sa len dá, pokojne aj každý deň!

Citrusy môžeme počas vegetačného obdobia aj letniť. V máji ich umiestnime na balkón či do záhrady na záveterné slnečné miesto. Dnu ich prenášame v septembri. 

Pozor! Keď si kupujeme v obchode citrus, treba zistiť, či nie je naštepený na podnož Poncirus trifoliata (ak áno, na štítku by to malo byť napísané).Takto naštepené rastliny sú totiž určené pre južnú Európu, lebo odolávajú mrazom do mínus 5 stupňov a v našich podmienkach musia mať chladné prezimovanie – treba ich na zimu preniesť do svetlej miestnosti, kde sa teplota pohybuje okolo plus 5 stupňov!

Samostatnou kapitolou sú škodcovia a tých majú citrusy, žiaľ, viac a to dosť nepríjemných. Medzi najbežnejšie patria červce, puklice a roztočce. Všetky cicajú z rastlín ich šťavu a tak ich oslabujú. Pri ich premnožení môže potom dôjsť až k uhynutiu rastliny! Proti každej skupine škodcov však existujú postreky. Ak nechceme použiť chémiu, namiešajme si vodu, v ktorej necháme lúhovať tabak aj ohorky z cigariet a saponát, napríklad Jar. Tento postrek zaberá všeobecne celkom dobre, ale musí byť pravidelný a musíme byť trpezliví.

A s akým citrusom začať? V nárokoch sú jednotlivé skupiny v podstate rovnaké, no k najmenej náročným patria citrónovníky a kumkváty, teda citrusy s menšími kyslejšími plodmi so sladkou šupkou, ktorá sa tiež konzumuje! Tieto kvitnú viackrát do roka a na jednom stromčeku môžu byť teda súčasne kvety, menšie plody, ale aj dozrievajúce ovocie. No a čo sa týka pestrosti sortimentu, netreba sa báť. Šľachtitelia počas desiatok rokov vyšľachtili niekoľko sto odrôd, takže máme z čoho vyberať!

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *