Zlaté časy

HALINA PAWLOWSKA: Vnukovi rozprávam hrôzostrašné príhody

Tridsať kníh, niekoľko desiatok filmových scenárov, viacero úspešných časopisov, televíznych šou, rozhlasových relácií. A stále má nové nápady, prijíma nové výzvy. HALINA PAWLOWSKA je okrem toho matka syna a dcéry. A babička. Vnuk sa volá Hugo a má deväť rokov!

SENIOR MAGAZÍN: Ako sa vám žije s tým, že na čo siahnete, je odsúdené na úspech?

– Krásne ste to povedali, naozaj, ďakujem vám. Niekto mi hovoril, aby som si napísala životopis, tak som začala. Naraz mi to prišlo, akoby som sa vychvaľovala, lebo naozaj knihy od prvej všetky úspešné, rozbehla som niekoľko časopisov, televízne relácie…, ale je to o tom, že mňa to všetko, čo robím, veľmi baví. Hlavne, čo sa týka písania. Napríklad časopis Story, ktorý bol robený úplne inak ako všetky predtým. Doslova som ho hltala a čakala na každé nové číslo! Pre mňa to bola výzva a veľká škola a teším sa, že to zaujalo aj čitateľov. Už je to vyše dvadsať rokov.

SENIOR MAGAZÍN: Doma máte množstvo ocenení. Majú u vás nejaké špeciálne miesto?

– Paradoxne vzadu na schodišti, kam nikto nechodí. Ale občas príde nejaká návšteva a ja poviem – chceš vidieť moje ceny? A odvediem ju tam (smiech)! Samozrejme som za ne vďačná a pyšná, ale zároveň som si práve uvedomila, že už som dlho žiadnu neodstala. Asi si všetci myslia, že ich mám už dosť…

SENIOR MAGAZÍN: Scenár k  filmu „Zúfalé ženy robia zúfalé veci“ ste napísali podľa svojej knihy. Film režíroval Filip Renč a spojenie Pawlowska – Renč prilákalo do kín množstvo ľudí. Ako prišlo k tomu, že režisérom sa stal práve Filip Renč?

– Prišiel za mnou producent s hotovou vecou, že chce investovať do filmu podľa mojej knihy a bavili sme sa o režiséroch. Padlo meno Filp Renč a ja že fajn, ten je talentovaný. Hotovo.

SENIOR MAGAZÍN: Ako zvládate kritiku a bulvár?

– Nečítam bulvár, dokonca ani moje kamarátky mi nepovedia, čo kde o mne píšu. Skôr sa dozviem niečo v aute, keď ma niekto vezie a povie, čítal som o vás…  A ja že asi radšej vystúpim. Kritika, to je niečo iné, kritika sa ma dotkne, ale obránim sa vetou – „bože to je blbec“.

SENIOR MAGAZÍN: Dlhé roky, až do smrti manžela, ste žili v spokojnom manželstve, napriek tomu ste radili sklamaným, opusteným, nešťastným  ženám. Ako ste sa dokázali vžiť do ich pocitov?

– To, že som dlhodobo žila v manželstve, neznamená, že každý deň bol zaliaty slnkom. Ja som tragéd, vo všetkom vidím všetko najhoršie a na základe toho dokážem povedať „na to sa vykašlem a musím urobiť toto a toto“.

SENIOR MAGAZÍN: Mali ste krásny vzťah s rodičmi, bývali s vami do konca života. Bavili ste nás historkami, ako vám mamka ani v dospelosti nedala kľúče od domu, haha!

– Áno a je to hrozné! Dodnes nenosím kľúče od domu, pretože na to nie som zvyknutá. Budím celý dom, čo je nevýhoda spoločného bývania, pokojne aj v noci o druhej, keď sa odniekiaľ vraciam… Moja mama bola učiteľka, veľmi prísna, čo ja nie som, aj keď vyučujem. Ako učiteľka hovorila, že jednotka musí byť čistá a kto ju nedokáže získať, je blbec. Tak som ju terorizovala „špinavými jednotkami“ a keď moje deti doniesli štvorku, tak som ich pochválila.

SENIOR MAGAZÍN: S vašou dcérou vlastníte spolu módnu značku, ktorú ste vytvorili. Ako sa dá od spisovateľstva, novinárčiny prejsť k móde?

– Vždy som si šaty navrhovala sama. Mám nekonfekčnú postavu a mám s tým problémy. Moja dcéra neváži ani päťdesiat kíl a tiež s tým má problémy. Tak sme vymysleli univerzálne šaty, ktoré pristanú každému. Z Talianska nosíme materiál a funguje to!

SENIOR MAGAZÍN: Znamená to že rovnaké modely nájde u vás nositeľka veľkosti XS a rovnako aj veľkosti XXL? 

– Áno, pretože  je zaužívané, že ak nosíte veľkosť 46 a viac, tvorca vás musí potrestať. Na veľkosti 42 nájdete ešte aj nejakú ozdobu alebo mašličku, ale vyššie už nič! Najlepšie by bolo obliecť takú ženu do vreca, a ešte lepšie ju vôbec nevidieť (smiech)!

SENIOR MAGAZÍN: Cítite sa viac spisovateľka alebo novinárka?

– Som autorka, tá forma nie je až taká podstatná. Najťažšie je písať scenár, to je naozaj ťažké, ak chcete, aby bol dobrý. Preto by som najradšej bola herečka. Mala som postavu v seriáli Doktori z Počátek a hovorili mi – nebudeš nám prepisovať scenár? A ja – zadarmo? Ani náhodou, som rada, že to napísal niekto iný!

SENIOR MAGAZÍN: Keď si od celého takzvaného šoubiznisu potrebujete oddýchnuť, čo robíte, alebo, čo by ste chceli robiť?

– Najviac si oddýchnem ako herečka. To si len tak čakám, potom mi povedia – choď tam a povedz toto, ja idem, poviem… To je nádhera!

SENIOR MAGAZÍN: V reálnom živote máte aj úlohu babičky. Aké ste babička? Rozmaznávate svoje vnúča?

– Áno, snažím sa, ale tým, že bývame všetci spolu, stále je tam tá dcéra a ja nechcem ísť proti nej. Naopak, idem po jej nôte. 

SENIOR MAGAZÍN: Stíhate aj také babkovské záležitosti ako pečenie koláčov, buchiet?

– Rada pečiem a niekedy aj rada varím, je to pre mňa relax. A potom rozprávam vnukovi hrôzostrašné príhody! Ale to mi zakazujú, lebo sa potom bojí chodiť na záchod!

SENIOR MAGAZÍN: A nakoniec – rada chodíte na Slovensko?

– Áno, veľmi! Predstavte si, že tu mávam pravidelne svoju „one woman show“ a v hľadisku vidím tak 60 percent žien a 40 percent mužov! V Česku je to 85 percent žien a iba 15 percent mužov!

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *